تبلیغات

کانون فرهنگی هنری آیت ا... نورالهدی شهر مود - چرا حجاب ؟

کانون فرهنگی هنری آیت ا... نورالهدی شهر مود

سال«اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» گرامی باد

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ کانون فرهنگی هنری آیت ا... نورالهدی شهر مود خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید تمامی حقوق این وبلاگ متعلق به کانون آیت الله نورالهدی شهر مود می باشد استفاده از مطالب باذکر نام وبلاگ بلامانع است.

چرا حجاب ؟

از جمله سوالاتی که برخی از افراد می پرسند ، این است که فلسفه حجاب برای زنان چیست ؟

چنین سوالاتی می تواند دو جنبه داشته باشد : عده ای به قصد رسیدن به حقایق و برخی دیگر به نیت اعتراض و وارد کردن اشکال سوال می کنند .

             

در این قسمت از بحث ، به فلسفه و ماهیت حجاب م یپردازیم و اینکه چرا زنان مسلمان باید حجاب را رعایت کنند؟

رعایت حجاب نه تنها برای خود زن ارزش می آفریند، بلکه می تواند خانواده ، اجتماع و ... را نیز تحت تاثیر قرار دهد. همانطور که رعایت آن به عنوان یک امر ضروری می تواند مفید باشد ، عدم رعایت آن نیز پیامد هایی منفی را به همراه دارد.

اینک نگاهی کوتاه می اندازیم به فواید و اثرات رعایت حجاب و پیامد های آن و پاسخی مناسب به این سوال که چرا حجاب  برای زنان ضروری است؟ و جواب سوال فوق را در موارد زیل بررسی می نماییم:

1 -  حجاب در اسلام یک قانون است .

2 -  حجاب به عنوان سر چشمه می تواند زن را به کمال برساند .

3 -  حجاب از بی بند و باری و مفاسد اجتماعی جلوگیری می کند .

4 -  حجاب باعث استواری و تداوم کانون گرم خانواده ها می شود .

 

حجاب در اسلام قانون است

بر زن مسلمان فرض است که بدون هیچ گونه قید و شرطی قانون حجاب را بپذیرد . بدون شک استقلال فکری و روحی انسان اجازه نمی دهد که بی قید و شرط تسلیم انسان دیگری شود ، چرا که او هم مثل خودش یک انسان است و ممکن است در برخی موارد اشتباه کند .

ولی اگر انسان نسبت به خدا تسلیم نشود، گمراه است ، چرا که فرمان خداوند عاری از هر گونه اشتباهی است ، از این گذشته فرمان خداوند حافظ منافع انسان است .

آیا ممکن است یک انسان عاقل این حقیقت را تشخیص دهد و با این وجود مصالح خود ار زیر پا بگذارد؟ هر چه داریم از خداوند سبحان داریم و باید در برابر دستورات او تسلیم شویم .

اسلام از تسلیم گرفته شده است : (( الاسلم هو التسلیم )) تسلیم شدن روح اسلام است . واضح است که خداوند و پیامبر (ص) هیچ نیازی به تسلیم مردم ندارند ، بلکه انسان به دلیل عدم اطلاع کامل برخی از مصالح خویش را فراموش می کند که خداوند می داند و به پیامبرش دستور می دهد .

این درست به آن می ماند که یک طبیب ماهر به بیمارش بگوید : در صورتی به درمان تو می پردازم که در برابر دستوراتم تسلیم محض باشی و از خود هیچ اراده ای نداشته باشی . این نهایت دلسوزی طبیب را به بیمار نشان می دهد و خدا از چنین طبیبی برتر و بالاتر است .

مردم در برابر دستورات خداوند سه دسته اند:

گروه اول : تنها در مواردی تسلیم حق هستند که با منافعشان تطبیق کند : (( در حقیقت اگر ایمان هم آورده اند ، به خاطر منافعشان است نه به حکم خداوند )) .

گروه دوم : کسانی که اراده و خواسته هایشان ، خواسته و اراده ی خداست و اگر منافع زود گذرشان با فرمان خدا در تضاد بود ،  از منافع خود چشم می پوشند و تسلیم فرمان خدا می شوند ، اینان مومنان و مسلمانان راستین اند.

گروه سوم : از گروه دوم هم برترند و در واقع جز آنکه خدا اراده کند ، اراده ای ندارند و جز آنچه او می خواهد ، خواسته ای در دل آنها نیست . آنها به جایی رسیده اند که فقط چیزی را دوست می دارند که او دوست دارد و از چیزی متنفرند که او نمی خواهد ، در واقع تسلیم محض خداوند تبارک و تعالی هستند.

و این همان معنای آیه 36 از سوره مبارکه احزاب است که می فرماید :

(( هیچ مرد و زن با ایمانی حق ندارد هنگامی که خدا و پیامبرش امری را لازم بدانند ، اختیاری از خود ( در برابر فرمان خدا ) داشته باشد و هر کس نافرمانی خدا و رسولش را کند ، به گمراهی آشکاری گرفتار شده است . ))

و در سوره مبارکه نو آیات شریفه 51 و 52 آمده است :

(( مومنان هنگامی که به سوی خدا و رسولش دعوت می شوند تا میان آنان داوری کند ، سخنانشان تنها این است که می گویند شنیدیم و اطاعت کردیم و رستگاران واقعی آنان هستند و هر کس خدا و پیامبرش را اطاعت کند و از پروردگار بترسد و از مخالفت فرمانش بپرهیزد ، آنها رستگارند . ))

حضرت امام خمینی (ره) احیا گر اسلام ناب محمدی در عصر کنونی می فرماید:

آنان که می خواهند زنان ملعبه مردان و ملعبه جوان های فاسد قرار بدهند ، جنایتکارند . زن ها نباید گول بخورند ، زن ها گمان نکنند که این مقام زن است که باید بزک کرده بیرون بیرون برود ، با سر باز و لخت ، این مقام زن نیست ، این عروسک بازی است نه زن .

و در نهایت اینکه حجاب منشا کمال زن است و به زنان حرمت و احترام  می بخشد . زنان باید پاکی و صداقت را از حضرت مریم ، آسیه ، هاجر ، خدیجه و حضرت فاطمه زهرا (س) به ارث ببرند و باید میراث دار پاکی آنها باشند و نباید بازیچه هوس و آلوده به ویروس گناه گردند .

جامعه ای که زن را برهنه می خواهد ، جامعه ای که زن را روز به روز به آرایش بیشتر دعوت می کند و به خاطر زیبایی و قوه جنسی اش از او به عنوان یک تابلوی تبلیغاتی استفاده می کند و جامعه ای که از زن برای جلب جهانگرد و ... استفاده می کند ، هرگز نباید انتظار داشته باشد که در آرامش به سر برد .

در چنین جامعه ای شخصیت زن تا حد یک عروسک و یک کالای بی ارزش سقوط می کند و ارزش های والای انسانی او به کلی از دست می رود و در این صورت او تنها به زیبایی و جوانی اش می تاوند بنازد ، نه به ارزش های درونی و معنوی خود ، و چه دردناک است که بدانیم این جوانی و زیبایی مانند بهاری است که خزانی را در پی دارد ، ولی ارزش های دروی و معنوی و ذاتی برای همیشه باقی  و ماندگار است .

و ای خواهر!

از تو انتظار می رود که با حفظ حجاب از کرامت ، شرافت ، کمال ، قداست ، عظمت ، حیثیت و تمام کمالات انسانی خود به نحو احسن پاسداری کنی .  

 

    

     

حجاب مانع آلوده شدن جامعه به فساد

حجاب همچون سدی محکم از آلوده شدن جامعه جلوگیری می کند و نمی گذارد که جامعه در منجلاب فساد های اجتماعی فرو رود .

پیدایش مفاسد اجتماعی علت های زیادی دارد که یکی از علت های آن ریشه در بی حجابی زنان دارد .

امام صادق (ع) فرموده است :

نگاه ، تیری از تیرهای شیطان است .

 امیر المومنین (ع) فرموده است :

ای بسا آتش عشق که از یک نگاه کردن پدید می آید .

در امان ماندن محیط زندگی جامعه از افتادن در انحراف و فساد و ... همگی از برکات حجاب است . سعادت و شقاوت جامعه تا حدودی در گرو زنان می باشد .

امام خمینی (ره) می فرمایند:

زن مربی جامعه است ، از دامن زن انسان ها پیدا می شوند ، مرحله اول مرد و زن صحیح از دامن زن است . مربی انسانها زن است ، سعادت و شقاوت کشور ها بسته به وجود زن است ، زن با تربیت صحیح خودش ، کشور را آباد می کند . مبدا همه سعادت ها از دامن زن بلند می شود ، زن مبدا همه سعادت ها باید باشد .

از گفتار ، حرکات و سکنات نیکوی مادران و زنان است که مرد عروج می کند و به درجات بالا می رسد . زن با رعایت حجاب نقشه های شیاطین را خنثی و آنها را نا امید می کند ، و آن ها را وادار می کند تا دام هایی را که برای افراد جامعه به ویژه جوانان گسترده اند ، جمع کند . زنان جامعه باید با رعایت حجاب امید ها را در دل جوانان زنده کنند . رعایت حجاب امید به زندگی ، کار ، تلاش ، تحصیل و کسب فضایل را در جوانان افزایش دهد و باعث ترقی و پیشرفت جوانان در عرصه های مختلف می شود .

مرحوم علامه شهید مرتضی مطهری (ره) می فرماید:

زن مسلمان باید آن چنان میان مردم رفت و آمد کند که علایم عفاف و وقار و سنگینی و پاکی از آن هویدا باشد و با این صفت شناخته شود و در این وقت است که بیمار دلانی که دنبال شکار می گردند ، از آنها مایوس می شوند و فکر بهره کشی از آنها در مخیله شان خطور نمی کند . می بینیم که جوانان ولگرد همیشه متعرض زنان جلف و سبک و لخت و عریان می گردند . وقتی به آنها اعتراض می شود که چرا مزاحم می شوید ؟ می گویند : اگر دلش این چیز ها را نخواهد ، با این وضع بیرون نمی آید .

بنا بر آنچه گفته شد ، نجات جوانان از گرداب گناه و منجلاب فساد از برکات رعایت حجاب در جامعه می باشد . به امید آن روزی که زنان و دختران با شعور ما به اهمیت رعایت حجاب پی ببرند و با رعایت حجاب هم به سلامت جامعه بیفزایند و هم کرامت و شان خود را حفظ نمایند .    


چندین حدیث ، سخن و مطلب جالب

رسول اکرم (ص) فرمودند:    هرگاه زنی خودش را برای غیر شوهرش خوشبو کند آتش جهنم و ننگ در انتظار اوست .

 

امام علی ( ع) می فرمایند :    خدمت رسول اکرم (ص) بودیم . آن حضرت پرسیدند : چه چیز برای زنان نیکو و روا است ؟ حضرت فاطمه (س) پاسخ دادند : اینکه مردان نامحرم او را نبینند و نامحرمان نیز او را ننگرند .

 

رسول خدا (ص) فرمودند:    هر که از زن خود فرمان برد خداوند او را به رو در آتش می افکند . پرسید: منظور از فرمان بردن چیست ؟ فرمودند: لباس های نازک از او درخواست کند و مرد بپذیرد .

 

امام صادق (ع) می فرمایند :    نسبت به زنان مردم عفت ورزید تا نسبت به زنان شما عفت ورزند .

 

امام خامنه ای (ره)  می فرمایند :    خواهرم تو را همین بس که از جنس خود فاطمه زهرا (س) را داری که به عالی ترین درجه معرفت و اوج قله عفاف و پاکدامنی دست یافته ، نه به واسطه پدر ، نه با شفاعت همسر، نه به افتخار فرزندان ، بلکه با روح ملکوتی و نفس قدسی خویش .

 

امام خامنه ای (ره)  می فرمایند :    زنان ما می خواهند حجاب خود را حفظ کنند . چادر پیش از آنکه حجاب اسلامی باشد یک حجاب ایرانی است ، متعلق به مردم و لباس ملی ما است .

 

محمد رضا پهلوی :    درک من از زن این است که باید فریبا و زیبا باشد .

حضرت امام خمینی (ره) :    این شاه است که گفته است درک من از زن آن است که او باید فریبا باشد این شاه است که زن ها  را به فساد می کشاند و آنها را عروسک می خواهد بار بیاورد . مذهب با این فاجعه ها و درد ها مخالف است نه با آزادی زن .

 

خانم اسکارچا محقق ایتالیایی :    به تظر من چادر بهترین و زیبا ترین حجاب برای زنان ایرانی است ، زیرا چادر حالتی سنتی و مذهبی شما را دارد ، در حالی که مانتو در واقع حجابی بین پوشش غرب و اسلام است .

 

میشل هولاک ( نویسنده فرانسوی) می گوید:    جنگ بر ضد اسلام ، با کشتن مسلمانان فایده ای ندارد . فقط با فاسد کردن آنها می توان به این پیروزی دست یافت . پس باید به جای بمب بر سر مسلمانان دامن های کوتاه فرو بریزیم .

 

وندی شلیت ( از معتقدان دیروزی و مخالفان امروزی فمنیسم ) :    بدون عفت ما گمشده ایم دیگر چیز خاصی ما را به هیجان نمی آورد ، ما اکنون همه چیز را تجربه می کنیم . ما با اینکه همه چیز برایمان مجاز است هنوز احساس خوشحالی نمی کنیم . شاید اندوه ما از مجاز بودن همه چیز سر چشمه می گیرد .

 

«  قرار شد برای کمیته فرهنگی یکی از احزاب ، افراد جدید شناسایی شوند. دوستان ، فرد معروفی را پیشنهاد دادند اما شهید رجایی مخالفت کرد . می گفت : کسی که همسرش حجاب مناسبی ندارد ، چگونه می تواند در برنامه ریزی فرهنگی موثر باشد . »

 

« هر گاه حضرت زینب (س) قصد زیارت جدش حضرت رسول الله را می نمود ، شب به زیارت می رفت در حالی که امام حسین (ع) و امام حسن (ع) از طرفین و امیر المومنین جلوی آن بانو حرکت می کردند و به مرقد که می رسیدند ، نخست امیرالمومنین(ع) روشنایی را خاموش می کرد و به امام حسن (ع) می فرمود: می ترسم کسی به خواهرت زینب نگاه کند. »

 

« استاد شهید مطهری در جایی که بی حجاب ها بودند تدریس نمی کرد. آنهایی که حجاب مناسبی نداشتند به احترام استاد هم که شده می رفتند ته کلاس تا حرف های ایشان را بشنوند. تعصب نداشت اما اجازه بی بند و باری را هم نمی داد . »

 

« پیش از آغاز جنگ 1992 میلادی  در بوسنی حجاب در این کشور یک پدیده غیر عادی بود. وقتی در یکی از مراکز حفظ قرآن در سارایوو از دخترکی چهار ساله پرسیدم: آیا به این علت روسری بسته ای که از سرمای شدید محفوظ باشی ؟ نگاه انکار آمیزی به من کرد و گفت : نه استاد به خاطر اطاعت امر خدا در مورد حجاب این کار را کرده ام. »

 

« هنگامی که سهل بن سعد از دوستداران اهل بیت در شام ، خود را به دختر امام حسین (ع) معرفی نمود و از حاجت ایشان پرسید، سکینه فرمود: به نیزه داری که این سر را می برد بگو جلوتر از ما حرکت کند تا مردم به آن نگاه کنند و به حرم رسول الله (ص) چشم ندوزند. »


 

 

 

طبقه بندی: مذهبی، فرهنگی، اجتماعی،
برچسب ها:حجاب، بی حجابی، کانون فرهنگی هنری آیت ا... نور الهدی مود،

[ سه شنبه 17 تیر 1393 ] [ 06:00 ق.ظ ] [ مدیر وبلاگ (حسین محمودی) ]

[ نظرات() ]