تبلیغات

کانون فرهنگی هنری آیت ا... نورالهدی شهر مود - جایگاه مقدس معلم از منظر امام خمینی ( ره ) و مقام معظم رهبری

کانون فرهنگی هنری آیت ا... نورالهدی شهر مود

سال«اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» گرامی باد

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ کانون فرهنگی هنری آیت ا... نورالهدی شهر مود خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید تمامی حقوق این وبلاگ متعلق به کانون آیت الله نورالهدی شهر مود می باشد استفاده از مطالب باذکر نام وبلاگ بلامانع است.

 

 

امام خمینی (ره) فرموده‌اند:
معلم اول خدای تبارك و تعالی است. به وسیله وحی؛ مردم را دعوت می‌كند به نورانیت، دعوت می‌كند به محبت، دعوت می‌كند به مراتب كمالی كه از برای انسان است.

 

            

و حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی «تعلیم و معلمی» را حقیقتی بسیار با عظمت و در خور شأن وجود مقدس پروردگار و انبیای الهی برمی شمرند و با اشاره به تأثیر استثنایی معلمان در سرنوشت ملت و كشور تأكید می نمایند : نقش «معلمانِ هنرمند و جهادگر و دلسوز» در پیشرفت و تعالی جامعه، از تبدیل خاك به طلا نیز با ارزش تر است».
ایشان اهمیت ویژه معلمان را ناشی از تأثیر بی بدیل «آموزش و پرورش» در حیات فرد و جامعه می دانند: همه افراد جامعه در دوران طلایی فراگیری خود یعنی از دبستان تا پایان دبیرستان، وارد كارگاهی عظیم و قرنطینه‌ای عمومی می‌شوند كه نقش‌آفرین اساسی آن «معلم» است و به همین علت معلمی حقیقتا شغلی شریف و با عظمت است.
مقام معظم رهبری، برخورداری از جامعه‌ای مستقل، مستعد، بااخلاق، پاكدامن، شجاع، مبتكر، مدبر، نقدپذیر، قانون‌پذیر، سختكوش و آرمان‌طلب را آرزوی همه ملت‌ها دانسته و می فرمایند: تحقق این آرزوی بزرگ در گرو «كار و تلاش» معلمان است و لذا «معلمی» در اذهان جامعه بشری نیز از جایگاهی بی‌نظیر برخوردار است... هنگامی كه دربارة معلم صحبت می‌كنیم، یك وقت معنای عام معلم را در نظر می‌گیریم كه بسیار معنای با عظمت و با اهمیتی است. معلم یعنی كسی كه در دل انسان یك چراغی را روشن می‌كند و او را از جهالتی به دانایی و معرفتی رهنمون می‌شود، این معنای معلم است. این بزرگترین چیزی است كه در حیات انسان قابل تصور است.
رهبر انقلاب اسلامی، «مجموعه آموزش و پرورش» را حساسترین دستگاه كشور می دانند و تجلیل از مقام معلم را لازم می دانند: تجلیل و تكریم از معلم در نظام اسلامی، تعارف و حرف نیست بلكه حقیقتی است كه از شأن و شرافت معلمی سرچشمه گرفته است. (حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، 12/2/86)
آموزش و پرورش سنگ بنای آینده كشور است و اگر در پی آیندة روشن و بهبود وضع كشور در زمینه‌های مختلف از جمله اقتصاد، سیاست، سلامت و بهداشت، زیبایی و هنر، رفتار عمومی و «دین و فلسفه و اخلاق» هستیم باید توجهی ویژه، عمیق و همه جانبه به آموزش و پرورش داشته باشیم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، با توجه به آثار تعیین كننده آموزش و پرورش در حال و آینده كشور، آموزش و پرورش را مهم‌ترین دستگاه مولد می‌خوانند و با اشاره به لزوم سرمایه‌گذاری اساسی و همه‌جانبه در این عرصه می‌افزایند «مهم‌تر از سرمایه‌گذاری مالی، سرمایه‌گذاری فكری است. ایشان در همین زمینه افزودند: بهترین و برجسته‌ترین اندیشه‌ها و فكرها باید به كار گرفته شود تا آموزش و پرورش از حالت روزمرگی و «اسارت در چارچوب‌ها و روش‌های متحجر و منسوخ» بیرون بیاید و در پرتو سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی صحیح، نقش بسیار مهم خود را در افق روشن ملت ایفا كند» (حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، 12/2/85).
«اعتقاد بنده به مسألة تعلیم و تربیت و مسألة معلم، یك اعتقاد عمیق و بنیانی و اصولی است؛ به تعبیر فرهنگی‌مآبها، یك اعتقاد ایدئولوژیك است. این طور نیست كه مثلا فكر كنیم سیاست جاری اقتضاء می‌كند ما معلم را تقویت یا تضعیف، كمك ویا ترویج كنم؛ نه، مسأله این است كه هیچ تحولی ـ چه مثبت، چه منفی ـ در جامعه صورت نمی‌گیرد، مگر این كه معلم و دستگاه تعلیم و تربیت در آن نقش اساسی دارد. اگر جامعة آموزش و پرورش، یك جامعة فعال، پرنشاط، متعهد، دارای احساس مسئولیت، مبتكر، عالم و پرانگیزه باشد، در سطح كشور تأثیر بنیانی خواهد گذاشت».
طبقه بندی: فرهنگی،
برچسب ها:معلم، امام خمینی(ره)، مقام معظم رهبری، کانون فرهنگی هنری آیت ا... نورالهدی مود،

[ شنبه 13 اردیبهشت 1393 ] [ 08:24 ب.ظ ] [ مدیر وبلاگ (حسین محمودی) ]

[ نظرات() ]